Média

Hudbu k filmu DĚDA napsal prapravnuk světoznámého houslisty Jana Kubelíka

Kdo je autorem hudby k filmu DĚDA? Potomek Jana a Rafaela Kubelíka – muzikantů, které zná celý svět. Skladatel, který je samoukem.. Potomek houslisty, jehož přirovnávali k Paganinimu a dirigenta prvního porevolučního ročníku Pražského jara.. To je Petr Kubelík.

Napsal hudbu k valašskému filmu DĚDA a nezneužil folklor. „V životě jsem neměl ani hodinu hudební teorie. Všechno jsem se naučil sám. Nejdřív jsem poslouchal muziku ze světových filmů. To mne inspirovalo,“ popisuje Petr Kubelík, který mimo jiné komponoval část koncertu na počest papeže Jana Pavla II. ve Vatikánu. Petrův prastrýc, legendární Rafael Kubelík patřil ke světové dirigentské špičce. Známe ho například z filmu Kolja, kde podává ruku Zdeňku Svěrákovi a na pražském Staroměstském náměstí diriguje v roce 1990 jedinečný společný koncert tří českých a slovenských filhamornií. Rafael Kubelík je nositelem Řádu Tomáše Garrigue Masaryka.

„Muziku k filmu DĚDA jsem netvořil prvoplánově. Jsou tam prvky valašské hudby, ale není to valašská muzika,“ vysvětlil skladatel Petr Kubelík. Jeho hudbu si můžete poslechnout už teď například v traileru k filmu DĚDA.

http://www.filmdeda.cz

Další odkazy:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Rafael_Kubelík
https://cs.wikipedia.org/wiki/Jan_Kubelík

Lukáš Španihel
promotion manager
+420 778 722 411
promo@wallachia.eu
www.filmdeda.cz
www.wallachia.eu

Kdo tvoří film Děda?

Marta Santovjáková Gerlíková *21.5. 1985

Již během studia na gymnáziu se zajímala o kulturu a tradice na Valašsku a v jeho blízkém okolí. Při zaměstnání studium Konzervatoř v Ostravě - obor popový zpěv a dále studium na Pedagogickém lyceum v Ostravě. Zaměstnání - TV Beskyd – marketing a obchod. Jako zpěvačka lidových písní vystupuje s cimbálovou muzikou na reprezentativních akcích doma i v zahraničí. V roce 2011 vydala své první album "A kdo má čas". Pořádá a organizuje v regionu různé typy kulturních akcí - koncerty, benefice, besedy. Společně s režisérkou Dariou Hrubou spolupracovala při přípravě a zpracování námětů pro pořad Folklorika. Připravuje náměty a spolupracuje při připravě scénářů propagačních materiálů firem. Celý proces realizace pokrývá rovněž produkčně. Po mateřské dovolené začala od r. 2013 spolupracovat s režisérem Milanem Baselem a jeho http://www.mejlaprod.com/ Na plný úvazek se v současné době věnuje umělecké a produkční práci související s filmem DĚDA.

Milan Basel *11.10. 1971

Vyučen strojním zámečníkem. Od 90 let mimo obor intenzivně již v produkční činnosti v oblasti záznamu hudby - Studio Poličná. Profesionální práce se zvukem ( 12 let) Následně 3 roky hudební dramaturg Radio RockMax Zlín paralelně již s rozvíjením vlastní videoprodukce. Od r.2004 postupné budování vlastní filmové produkce se zaměřením na vývoj gripové techniky a osvětově průkopnická činnost v tuzemském DSLR záznamu (MEJLAPROD.COM)

65 dílný cestovatelský seriál „Kam jedeš?“ pro PRIMA TV MACHINE HEAT – celosvětově uznávaný videoklip pro skupinu z USA silm „STATEK“ Markéta Irglová – videoklipy Lucie Bílá – videoklipy Arakain – videoklipy reklamní kampaně – Ondrášovka, Česká Pojišťovna, Nesspresso, … řada korporátních videí – AUSTIN (USA), LOMAX, CLIMAX, SEZNAM.cz dlouholetá spolupráce na řadě seriálů pro stream.cz veškerá tvorba viz. mejlaprod.com

V pozicích - kamera, střih, režie, zvuk, produkce.

Jiří Novotný *16.10.1984

2004 maturita na Masarykově gymnáziu Vsetín. 2006 - Filmová škola ve Zlíně. 2006 - 2008 regionální TV Beskyd (kameraman a střihač) - přes 2000 reportáží a přes 200 reklam a dokumentů. Od 2008 OSVČ, součástí týmu Mejla Production na pozici kamera, střih, režie. přes 100 dílů různých seriálů. Bohatá zkušenost s natáčením v zahraničí (Francie, Švédsko, Keňa, Argentina a další).

65 dílný cestovatelský seriál „Kam jedeš?“ pro PRIMA TV + další seriály dokumenty pro ČT MACHINE HEAT – celosvětově uznávaný videoklip pro skupinu z USA silm „STATEK“ Markéta Irglová – videoklipy Lucie Bílá – videoklipy Arakain – videoklipy reklamní kampaně – Ondrášovka, Česká Pojišťovna, Nesspresso, … řada korporátních videí – AUSTIN (USA), LOMAX, CLIMAX, SEZNAM.cz dlouholetá spolupráce na řadě seriálů pro stream.cz veškerá tvorba viz. mejlaprod.com

V pozicích - kamera, střih, režie, zvuk, produkce.

Petr Kubelík *23.1.1986

SOŠ Obchodu a Služeb. Od roku 2007 Hudební skladatel, nejprve částečný úvazek, postupně jako hlavní činnost. 2009-2010

Itálie – komponování hudby pro divadelní hry (La vita di Picasso, Il Paura apod…) Spolupráce s Vatikánem při komponování koncertu na počest Jana Pavla II. Od roku 2012 spolupráce s Mejlaproduction Komponování firemní a reklamní hudby (Ondrášovka, Austin Detonator, AUTO LUKÁŠ, CLIMAX, LOMAX a další....) hudba pro film STATEK dlouholetá spolupráce se Stream.cz převážně hudba k pořadům (Kulatá pohádka 1-3 série, Vši ve škole, Nový život díky plastice, Ďáblův advokát, Baťa v kostce a další) veškerá tvorba viz.: http://bandzone.cz/petrkubelik

Ve filmu DĚDA se kromě Bolka Polívky objeví i 350 Valachů

Krásy valašské krajiny a zdejších tradic a obyčejů i humorný příběh, ve kterém děda zabaví svým vnukům z Prahy mobily a tablety a nabídne jim celou řadu nových dobrodružství. Bolek Polívka v roli svého dvojníka, kterému se celá valašská dědina směje kvůli podobnosti se známým hercem.
To vše nabízí film DĚDA, který se chystá do kin. “Kromě Bolka Polívky, Davida Suchařípy, Petra Čtvrtníčka, nebo Petry Hřebíčkové či Kristýny Frejové se ve filmu objeví celá řada amatérských herců. A v historických scénách, které se prolínají se současností pak více než tři sta padesát komparsistů a herců z Valašska“, popisuje Marta Santovjáková - Gerlíková, která je společně s režisérem Mejlou Baslem spoluautorkou scénáře a film DĚDA produkuje. “V hlavní roli se pak představí zpěvák a malíř František Segrado. Známý například spoluprací s textařem Michalem Horáčkem a skladatelem Petrem Hapkou”, dodává Santovjáková - Gerlíková. Práce na filmu trvala více než dva roky.
Do kin bude snímek uveden 2.června 2016.
O distribuci se postará firma A-Company Czech, která stojí například za českými snímky Domácí péče, nebo Magický hlas rebelky.

Lukáš Španihel
promotion manager
+420 778 722 411
promo@wallachia.eu
www.filmdeda.cz
www.wallachia.eu

Michal Horáček napsal text písně k filmu Děda

Textař, básník a spisovatel Michal Horáček přispěl k připravovanému filmu Děda, který se na začátek června chystá do kin po celé republice. Horáček napsal text k titulní filmové písni. Tu nazpívá herec, jenž ztvárnil titulní roli dědy František Segrado a sním také spoluatorka scénáře Marta Santovjáková – Gerlíková. „Slíbil jsem to, ale to jsem si naběhl...Ve finále to byl stejný oříšek, jaký jsem louskal před 27 lety, kdy jsem slova ke Kocábově hudbě v projektu Odysseus psal starořecky. Tentokrát jsem musel zvládnout valašsko-český slovník“, popisuje Michal Horáček.
Horáčkův text zhudebnil autor filmové muziky Petr Kubelík a píseň Optaj sa dědy zazní v rádiích i ve filmu Děda.
"Vážím si toho, že taková osobnost jakou je Michal Horáček přijala naši nabídku na spolupráci. A vítáme do našeho týmu dalšího Valacha, jímž se, věřím, Michal Horáček stane minimálně srdcem", okomentovala Marta Santovjáková Gerlíková.

Film Děda popisuje krásy valašské krajiny, zdejších tradic a obyčejů i humorný příběh, ve kterém děda zabaví svým vnukům z Prahy mobily a tablety a nabídne jim celou řadu nových dobrodružství. Jednu z rolí ztvární i Bolek Polívka. Zahraje si svého dvojníka, kterému se celá valašská dědina směje kvůli podobnosti se známým hercem. “Kromě Bolka Polívky, Davida Suchařípy, Petra Čtvrtníčka, nebo Petry Hřebíčkové či Kristýny Frejové se ve filmu objeví celá řada amatérských herců. A v historických scénách, které se prolínají se současností pak více než tři sta padesát komparsistů a herců z Valašska“, popisuje Marta Santovjáková - Gerlíková, která je společně s režisérem Mejlou Baselem spoluautorkou scénáře a film Děda produkuje. “V hlavní roli se pak představí zpěvák a malíř František Segrado,“ dodává Santovjáková - Gerlíková. Práce na filmu trvala více než dva roky.
Do kin bude snímek režiséra Mejly Basela uveden 2.června 2016.
O distribuci se stará firma A-Company Czech, která stojí například za českými snímky Domácí péče, nebo Magický hlas rebelky.

Lukáš Španihel
promotion manager
+420 778 722 411
promo@wallachia.eu
www.filmdeda.cz
www.wallachia.eu

Ke stažení

Film Děda plakát Film Děda plakát